Лига на шампиони

Вардар храбро се бореше, но не го изненади Кил

Вардар не разочара, црвено-црните беа рамноправен противник во најголемиот дел од мечот, но на крајот Кил победи со 32-30. 

Вардар го врза и шестиот пораз по ред во Лигата на шампионите, но момците на Веселин Вујовиќ овојпат се прикажаа до добро светло и покрај поразот.
 
Кил победи со два разлика, а Вардар може да жали бидејќи во финишот од мечот промаши неколку зицери со кои можеше да избегне пораз.
 
На почетокот од мечот се играше гол за гол, Вардар поведуваше, Кил изедначуваше. Така беше до 5-5 кога Кил почна една серија и поведе со 9-5. Имаа и највисоки 11-6 во првото полувреме, но Вардарци успеаа да се вратат и да изедначат на 13-13. На одморот се замина со водство на германскиот тим од 18-16.
 
Во вториот дел слична слика, на почетокот се играше рамноправно, па Кил се одлепи на највисоки плус седум 26-19. Како одминуваше времето Вардар беше се подобар и подобар, го намалуваше водството, имаше и шанси да избегне пораз, но не успеа, конечниот резултат беше 32-30 за Кил.
 
Анте Кудуз имаше неверојатен меч постигнувајќи девет гола од девет обиди, втор стрелец беше Тото кој постигна пет гола. Томовски имаше 12 одбрани. Ландин 11 пати ја одбрани топката, а најдобар стрелец во составот на Кил беше Сагосен со осум голови.
 
Следен меч на Вардар е во среда на гостински терен кај ППД Загреб.

Ние Македонците од село Гореме, општина Струмјани, го поздравуваме народот покрај Вардар (барем реката сѐ уште е таму) и се „восхитуваме" на дејствувањата на мудрите мажи на државата.

 

повеќе

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе