СЕХА лига

Вардар го победи Загреб во дербито на СЕХА и се искачи на првото место!

Вардар и Загреб одиграа изедначен натпревар кој на крајот го доби македонскиот тим со 28:26 и сега е осамен на врвот на табелата во СЕХА лигата.

Дербито на СЕХА лигата меѓу Вардар и Загреб донесе неизвесен меч по кој се радуваше македонскиот тим и се реваншираше за загубениот натпревар во Хрватска.
 
Вардар почна бавно, Загреб на почеток направи голема предност од 5-1, но како одминуваше натпреварот работите си дојдоа на свое. Тимот на Парондо се врати во мечот, а на одморот замина со предност од 13:12.
 
Неизвесно беше и во вториот дел, Загреб направи пресврт и повторно поведе, но тоа не траеше многу. Вардар повторно поведе, сепак во последните две минути се влезе со 26:26. Во самиот финиш Вардарци се снајдоа подобро, дадоа два гола, не примија ниту еден и победија со 28:26.
 
Најефикасен во Вардар беше Кристијан Дисингер со седум голови, по четири постигнаа Криштопанс и Киселев. Одличен беше Гебдане со десет одбрани. За Загреб, Иван Сршен постигна осум погодоци.
 
По 15 одиграни натпревари Вардар е на првата позиција со 39 бода, Загреб и Нексе имаат по 36.
 
Вардар сега се фокусира на Лигата на шампионите, во сабота го пречекува тимот на Монплеје во последното коло од групната фаза.
 
Следниот меч во СЕХА лигата е против Мешков Брест на 5. март во Скопје.

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе