СЕХА лига

Вардар го победи Нексе и постави нов рекорд во СЕХА лигата!

Вардар се помачи да го победи Нексе во последното коло од лигашкиот дел во СЕХА лигата но на крајот славеше со 29:25 и постави нов рекорд во регионалното ракометно натпреварување.

Вардар регуларниот дел од сезоната го завршува со 17 победи и едно реми со што го помина Веспрем кој исто така беше без пораз во сезоната 2015/16 но имаше две нерешени средби.

Шампионот ја поправи одбраната за разлика од минатата средба, но тешко одеше во нападот. Нексе беше во игра до последните минути од натпреварот кога Вардар успеа да искористи неколку грешки на противникот и да дојде до победа од четири гола разлика.

Лука Циндриќ беше играчот кој ги промени работите, иако играше само во второто полувреме успеа да постигне седум гола и да биде најефикасен на мечот. Одличен беше и Страхиња Милиќ со 14 одбрани.

Со овој натпревар Вардар го заврши лигашкиот дел од СЕХА лигата, сега чека да финишираат и останатите мечеви од последното коло за да дознае кој ќе му биде противникот на фајнл-фор турнирот кој ќе се игра во Скопје.

Еден проблем кај Трамп е тоа што му е опсесија да изгледа „силен".

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.