СЕХА лига

Вардар го победи Металург, но трепереше до последната секунда

Вардар и Металург одиграа неизвесен дерби натпревар во кој победи шампионот со 27:26, но тимот од Автокоманда заслужи да остане непоразен. 

Металург во „Борис Трајковски“ му пружи силен отпор на Вардар, можеби го одигра најдобриот натпревар сезонава, во еден момент имаше водство и од четири разлика, но на крајот не успеа да избегне пораз.
 
Последниот напад го имаше Металург, Шпенде се крена, шутираше од девет метри, но топката заврши крај голот на Кизиќ со што пропадна шансата домаќинот да остане непоразен.
 
Металург водеше во најголемиот дел од натпреварот, во еден период имаше водство и од дури четири голови разлика 16-12, но Вардар запна во финишот, успеа да ја надополни негативата и во неизвесна завршница да го добие мечот.
 
Криштопанс, Дисингер и Чупиќ постигнаа по пет голови за Вардар, Кизиќ имаше 14 одбрани. Во составот на Металург најефикасен беше Шпенде со шест постигнати гола, Даниловски запиша девет одбрани.
 
По десет одиграни кола во СЕХА лигата Вардар е прв со 24 бода колку што има и Загреб, Металург е на деветото место со само четири бода.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе