Вардар го победи Елверум и конечно се крена од дното на табелата

Во натпревар со драматичен крај, Вардар со 35-32 го победи Елверум и го прескокна на табелата во групата А.

Вардар тешко дојде до триумфот против Елверум кој водеше во поголем дел од мечот, но тимот на Алушовски беше подобар во финишот и дојде до многу важен триумф.

Црвено-црните добро го почнаа мечот, дојдоа и до три гола предност 9-6, но на одморот се замина со три разлика за Елверум, 20-17. Одбраната не функционираше, Вардар лесно примаше голови во првите 30 минути.

Во вториот дел Вардарци ја зацврстија играта во одбраната и тоа даде резултат. Клучен беше финишот од мечот. Елверум имаше водство од 32-30 кога Вардар започна серија од 5-0 и го доби натпреварот со 35-32.

Одбраните на Кантагрел во второто полувреме му дадоа ветер во грб на Вардар, најефикасен беше Дибиров со девет голови, Георгиевски постигна шест, по четири реализираа Чупиќ, Гаџа и Шеваљевиќ.

Со овој триумф Вардар конечно се издигна од дното, се качи на седмото место со бод повеќе од Елверум но и натпревар повеќе од овој тим.

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност.