РАКОМЕТЕН СУПЕРКУП НА МАКЕДОНИЈА

Вардар го освои првиот Суперкуп на Македонија

Вардар ја оправда улогата на фаворит, рутински со 30:25 го совлада Еурофарм Работник и го освои Суперкупот на Македонија кој се одржува по прв пат.

Вардар освои уште еден трофеј, овој пат пехарот од Суперкупот на Македонија откако лесно со пет голови разлика го совлада Еурофарм Работник.
 
Вардар како шампион настапуваше во Суперкупот, а Еурофарм како финалист од минатогодишниот куп.
 
Натпреварот почна изедначено, но како одминуваше времето Вардар ја зголемуваше разликата, на полувремето се замина со водство на „црвено-црните“ од 19:12.
 
Во вториот дел Вардар брзо дојде и до двоцифрена предност, но потоа шампионот се опушти и му дозволи на противникот на крајот да дојде до поднослив пораз од 30:25.
 
Вардар настапи со комбиниран состав, целиот меч го бранеше младиот Ѓорѓески, а шанса добија и Ончев и Попоски. 
 
Најефикасни кај Вардар беа Шишкарев и Криштопанс со по четири гола. Кај Еурофарм Ојлески реализираше осум, Мајнов шест.

Сите овие промашувања на Груевски имаат едно заедничко - дирекно ја загрозија државноста на Република Македонија.

повеќе

Во САД и во многу европски земји, просечните плати стагнираат, и покрај тоа што многу од економиите закрепнаа од финансиската криза од 2008 година.

повеќе

(Полемика: „Стратегија за прашањето на користење на уставното име на Република Македонија во ООН“, Игор Јанев, МКД.мк, 11 ноември 2017)

повеќе