ЕХФ го објави ранкингот за новата сезона

Вардар е меѓу десетте фаворити за освојување на Лигата на шампионите

Пред стартот на новата сезона од Лигата на шампионите, ЕХФ ја објави својата листа на фаворити за најголемиот клупски ракометен трофеј, Вардар е на осмото место. 

Поради ситуацијата со коронавирусот Вардар се уште е актуелен шампион на Европа. Тимот сега изгледа поразлично од лани, но за ЕХФ црвено-црните и понатаму се меѓу најдобрите десет.
 
„Десет играчи го напуштија Вардар ова лето, а девет пристигнаа, што значи, Стевче Алушовски ќе мора повторно од почеток. Доаѓањето на Марко Вујин и Борко Ристовски ќе го  донесе толку потребното искуство. Во нивното прво натпреварувачко појавување во новата сезона, шампионите од 2019 стигнаа до финалето на СЕХА-лигата“, пишуваат од ЕХФ во делот наменет за Вардар.
 
Вардар е рангиран на осмото место, зад него во топ десет клубовите се Нант кој е деветти и Мешков Брест против кој македонскиот тим во среда ќе ја почне новата сезона во Лигата на шампионите.
 
Најголем фаворит за трофејот оваа сезона е Веспрем, потоа следуваат Барселона и Кил, ПСЖ на Раул Гонзалес е четврти, пред Вардар се уште Кјелце, ПИК Сегед и Порто.

МОН најавува реформи во образовниот систем. Се разбира, реформите ги чекаме со нетрпение, но во насока на суштински измени, а не избрзани одлуки, копирање туѓи идеи и нивно вадење од контекст неприменлив во нашата средина, како и повторно експериментирање со децата.

повеќе

Ве молам потрошете малку време и погледајте кои закони не може да се донесат, ако за нив не даде амин Али Ахмети.

повеќе

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе