СП 2021

Уште еден двоцифрен пораз за Македонија, овој пат Русија ни зема мерка

Македонската ракометна репрезентација доживеа уште еден тежок пораз на Светското првенство со двоцифрена разлика, овој пат загубивме од Русија со 32:20. 

Во петтиот настап на Светското првенство во Египет, Македонија го доживеа четвртиот пораз. И тој како и претходните беше со двоцифрена разлика. Натпреварот беше решен уште во воведните минути.
 
Русија моќно го почна мечот, а ние имавме очајна реализација на почетокот, противникот имаше 7-1 на стартот и јасно беше дека ќе доживиееме нов дебакл. Првото полувреме го завршивме со негатива од десет разлика 9-19.
 
Во второто полувреме Русија ја пушти втората постава, ние тоа го направивме и претходно, па во еден таков однос на силите бевме рамноправни. Почнавме со 3-0, но Русите не дозволија уште да намалуваме. Во финишот од мечот тие направија серија од 4-1 и дојдоа до конечните 32-20.
 
Филип Кузмановски со седум голови беше најдобар во нашата репрезентација, Серафимов постигна четири, Митревски имаше шест одбрани. Во составот на Русија, Сорока даде шест гола.
 
Последниот натпревар од групата го играме во недела со почеток од 15:30 часот против Белорусија.
 

Богатите држави мораат веднаш да донираат вакцини против ковид-19 на загрозените држави. 

повеќе

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе