ЛИГА НА ШАМПИОНИ

Турингер е последниот противник на Вардар во групната фаза од ЛШ

Вардарки го добија и последниот противник во групната фаза од Лигата на шампионите, а тоа е добро познатиот Турингер.

Турингер ја оправда улогата на фаворит и буквално се прошета на квалификацискиот турнир остварувајќи две убедливи победи.
 
Во финалето го победи Хорс со 33-24, а претходно беше подобар од Атлетико Гуардес со 31:21.
 
Туригнер е добро познат противник за Вардар, ова ќе биде четврта сезона како меѓусебно ќе се соочат
 
Во сезоната 2016/2017 Вардар победи два пати, во Скопје со 36:26, a во Германија славеше со 31:29.
 
Првите меѓусебни пресметки ги имаа во сезоната 2013/14 кога Вардар на гости одигра нерешено 24:24, а дома победи 31:25. Следната сезона Турингер победи во Германија со 21:20, Вардар во Скопје со 26:21. 

Еден проблем кај Трамп е тоа што му е опсесија да изгледа „силен".

повеќе

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе