СП Скопје 2019 У19

Тежок пораз на Македонија, Јапонија со ракометна лекција за кадетите

Ракометната репрезентација на Македонија до 19 години забележа тежок пораз во последното коло од групната фаза, Јапонија ни одржа лекција и забележа убедлив триумф од 22-31.

Избраниците на Данило Брестовац катастрофално го отворија мечот, противникот имаше серија од 6-0 на стартот, па Македонија постојано ја бркаше предноста на Јапонија.

На полувреме се замина со резултат 11-15, но „самураите“ не само што не дозволија да се вратиме во игра во продолженито од мечот, туку и дополнително ја зголемуваа позитивата.

Во финишот од мечот во два наврати дури стигнаа и до двоцифрена предност, за конечниот резултат на семафорт да гласи 22-31.

Ненад Костески со осум погодока беше прв играч во редовите на Македонија, а Мартин Серафимов мечот го заврши со четири погодока.

Со поразот од Јапонија, Македонија заврши како четвртопласирана во својата група и во осминафиналето ќе вкрсти со Португалија, лидерот во Групата Д. Натпреварот се игра на 14. август.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе