Не смеат да ни се случуваат падови во играта

Талески: Важна победа но и важна поука

Филип Талески е задоволен што Македонија со триумф го започна Европското првенство но вели дека мора да се извлече поука откако дозволивме противникот да се врати од пет гола негатива.

Македонија ја оствари целта, запиша победа над Украина и со славје го започна Европското првенство. Филип Талески, кој беше прогласен за МВП на натпреварот, е задоволен од триумфот, но вели дека не смеат да се случуваат падови во играта и мора да се извлече поука од денешниот меч.

„Не може да биде поубаво кога ќе тргнеш на ЕП со победа, но овој триумф треба да ни биде поука. Цели 50 минути го држевме резултатот во наша полза, но дојдовме во ситуација да одлучуваме во последната секунда. За среќа најискусниот играч ја понесе одговорноста. Мора да играме 60 минути на ниво и да не дозволиме падови во играта“ - вели Филип Талески.

Повлекувањето на Обединетото кралство од ЕУ (Брегзит) е правен потфат без преседан во историјата на правото.

повеќе

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе