Куп на Македонија

Талески ја реши драмата во Кавадарци и му донесе нов трофеј на Вардар

Со гол на Филип Талески во последните секунди од натпреварот, Вардар го победи Пелистер со 23-22 и го освои Купот на Македонија чија завршница се играше во Кавадарци.

Вардар е на прагот да ја освои двојната круна оваа сезона откако денеска по 15. пат го крена трофејот од Купот на Македонија.

Вардар и Пелистер одиграа драматично финале во одлична атмосфера, на крајот црвено-црните слават, а зелените има за што да жалат.

Скопскиот тим имаше фантастично отворање на мечот, но застана во 17. минута. Тогаш Вардар водеше со 8-4 и му се случи неверојатна блокада, не можеше да даде гол па Еурофарм Пелистер направи серија од 8-0 и со 12-8 замина на одморот.

Во добар дел од второто полувреме Еурофарм Пелистер ја одржуваше позитивата од четири разлика, на моменти имаше и пет, но во финишот Вардар почна да ја намалува негативата и го однесе мечот во драматична завршница во која тие беа поуспешни.

Шлагот на тортата за Вардар беше шутот на Филип Талески во последните секунди со кои победија со 23-22 и го освоија Купот на Македонија.

Еурофарм Пелистер беше на чекор до титулата и во првенството и во купот, но Вардар покажа победнички карактер и е на прагот да ја освои двојната круна.

Филип Талески покрај тоа што го постигна победничкиот гол беше и најефикасен со шест голови, пет постигна Ѓукиќ, кај Пелистер по пет дадоа Периќ и Граѓан.