СП 2019

Судии од Шведска ќе ни судат против Исланд

Клучниот натпревар на Македонија и Исланд на Светското првенство ќе го судат Мирза Куртагиќ и Матијас Ветервик од Шведска.

За последното коло од групната фаза на Светското првенство, ИХФ одлучи да направи ротации на дел од судиите. Претходно имаше судиски двојки задолжени за секоја група, но овој пат Швеѓаните ни доѓаат од групата во Берлин.
 
Мирза Куртагиќ и Матијас Ветервик судеа во А групата, ја делеа правдата на дуелите Бразил - Франција, Русија - Германија и Србија - Кореја, но сега се прекомандувани во Минхен и го добија мечот Македонија - Исланд.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе