Лига на шампиони

Стоилов: Томовски во првото полувреме направи лажна визија дека играме добро

Капитенот на Вардар, Стојанче Стоилов вели дека не може веднаш да се очекуваат резултати од овој тим бидејќи имаат многу нови соиграчи. 

Томовски имаше блескаво прво полувреме со 12 одбрани, во првите 30 минути Кил даде само 10 голови. Вардар постигна 13, па изгледаше како да пружа добра партија против германскиот тим.
 
Но тоа беше привидно, кога ја снема одбраната на Вардар во вториот дел, Германците дојдоа до лесна победа.
 
„За Кил ова е важна победа, особено што играа без тројца важни играчи. Почнавме многу добро, имавме водство, но бевме премногу зависни од голманот, кој фати топки и направи лажна визија за првиот дел. Главната сила на Кил е што тие се заедно повеќе време, кај нас тоа не е така. Имаме нови играчи, нов тренер. Мораме да бидеме многу подобри, но не можеме веднаш, зашто играчите не се познаваат доволно. Ама, тоа не е алиби за поразот. Мораме и можеме да победиме на следните натпревари и да си ја вратиме самодовербата.“, изјави Стоилов.

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе