СП 2019

Стоилов: Не беше лесно како што изгледа

Стојанче Стоилов е задоволен од победата над Јапонија, но вели дека треба да се подобри одбраната на нашата репрезентација.

Македонија имаше одличен старт на Светското првенство, во Минхен ја совлада Јапонија со 38:29. Избраниците на Раул Гонзлаез одиграа меч на потребното ниво и можеби полесно од очекувањата дојде до триумф.
 
Еден од најдобрите беше Стојанче Стоилов со шест постигнати голови.
 
„Не се залетуваме, одиме чекор по чекор не брзаме, форматот има многу натпревари. Денеска релативно лесно победивме но не беше така на теренот како што вели резултатот“, изјави Стоилов. 
 
„Задоволен сум што победивме, но во обраната имаме за поправање. Фаворити сме и против Бахреин, но на следните три не сме, на тие мечеви ќе одиме на се или ништо“.
 
„Се надевам дека со Бахреин ќе биде полесно и ќе може шанса да добијат помладите, а ние да одмориме повеќе“.
 

Во услови на партиска деполаризација на граѓаните, политичките елити во Македонија треба да пристапат кон помирување и ненасилно решавање на сите меѓусебни конфликти, за земјата да не се врати на патот на поделба.

повеќе

Помина веќе еден месец од објавувањето на документите на Викиликс на кои сите прочитавме дека Никола Димитров бил „заштитен извор на информации“ на САД. Засега, од обвинителството нема никаков одговор.

повеќе

Неопходно е да се надминат бариерите кои во моментов се присутни во регулаторната, политичката, финансиската и пазарната рамка и кои го кочат напредокот кон обновливите извори на енергија.

повеќе