Бараж за пласман на СП

Србија уште еднаш ја победи Словенија и се пласираше на Светско првенство

Ракометната репрезентација на Србија и вторпат со три разлика ја победи Словенија, овојпат со 23-20 и избори пласман на Светското првенство, финишот од мечот беше драматичен иако резултатот не го кажува тоа. 

Фото: РСС
Натпреварот во Словенија заврши со победа на Србија од 34-31, Словенците се надеваа дека ќе можат да ја анулираат негативата на гостински терен и беа блиску до тоа.
 
Во финишот од средбата Словенија имаше предност од два гола разлика, 20-18, но тука застанаа, до крајот Србија постигна пет гола, а тие ниту еден и дојдоа до победа од 23-20 која ги однесе на Светското првенство.
 
Хрватска уште еднаш ја прегази Финска, победи со 36-22 и избори место на Мундијалот.
 
Лесен триумф славеше и Исланд над Австрија од 34-26, па и тие ќе играат на Светското првенство.
 
Унгарија исто така беше убедлива, со 31-22 го победи Израел, а и Германија немаше проблем со Фарските Острови, славеше гостинска победа од 33-27.
 
Македонија утре од 19 часот ја пречекува Чешка, првиот натпревар заврши нерешено 24:24.

Легенда под Главна слика

Фото: РСС

Ние сме земја што први во Европа имаме стратегија за интеркултурализам.

повеќе

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.

повеќе

Од мали нозе ги заобиколуваме правилата на игра, па не е ни чудо што потоа се сопнуваме кога ќе истрчаме на терен.

повеќе