ЕП Хрватска 2018

Србија го победи Исланд, сега навива за Шведска

Србија со 29-26 ја победи репрезентацијата на Исланд, сега очите им се вперени кон дуелот помеѓу Хрватска и Шведска.

Србија ја оствари првата победа на Европското првенство откако со 29:26 ја совлада селекцијата на Исланд, но триумфот може да биде пиров.
 
За Србија да оди понатаму, Хрватска вечерва не треба да ја победи Шведска.
 
Доколку Хрватска победи, Шведска, Исланд и Србија ќе имаат по два бода, а во една мини табела помеѓу трите селекции Србите имаат најслаба гол разлика и ќе испаднат и покрај денешниот триумф.
 
Во натпреварот од Б групата Франција со 32:25 ја совлада Белорусија и првата фаза ја заврши со три победи од три меча.

Родовото прашање е клучен двигател за резултатите на здравството.

повеќе

Постојат повеќе административни и технички решенија против плагијаризам што се применуваат од издавачите и универзитетските менаџменти, а понекогаш и државните власти, како што е случајот во Македонија. 

повеќе

И не само тоа, туку квалитет на слободата. „Слободата нема никаква вредност ако во себе не ја вклучува слободата на грешките" - Махатма Ганди.

повеќе