Тажни сцени

Солзи за Кинтна, ракометарите на Порто плачеа пред мечот со Елверум (ВИДЕО)

Порто вечерва го играше својот прв натпревар без голманот Алфредо Кинтана кој почина од срцев удар, емотивни беа сцените пред почетокот на мечот. 

Ненадејната смрт на Кинтана го шокираше ракометниот свет, а неговите соиграчи од Порто денеска го играа првиот меч без него.
 
Пред почетокот на натпреварот при минутата молчење за смртта на Кинтана, неговите соиграчи не можеа да ги сокријат солзите. Тешко е да се сфати дека нивниот соиграч кој беше важен дел од тимот, веќе го нема.

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе