Квалификации за ЕП 2022

Сите ракометари се негативни на ковид-19 на последното тестирање пред мечот со Финска

Ракометната федерација на Македонија, потврди дека сите ракометари се негативни на коронавирус на последното тестирање кое е натпревано пред утрешниот натпревар против Финска. 

Македонија утре со почеток од 20 часот ја пречекува Финска во квалификациски меч за ЕП 2022. Поради коронавирус Брестовац нема да смета на тројца ракометари и тројца членови на стручниот штаб, но освен тие другите се негативни. 
 
РФМ соопшти дека на последното, финално тестирано пред мечот со Финска немало позитивни ракометари на ковид-19.
 
„Во пресрет на квалификациските натпревари за обезбедување пласман на ЕХФ ЕУРО  2022, со репрезентациите на Финска и Швајцарија, согласно протоколот од ЕХФ и протоколот за спроведување на ракометните натпревари, Ракометна Федерација на Македонија ги спроведе последните тестирања за детекција на вирусот COVID – 19.
 
Ве информираме дека сите резултати на спроведените тестови на ракометарите и стручниот штаб се НЕГАТИВНИ, воедно селекцијата на Финска го потврди списокот на делегацијата која пристигнува и се со НЕГАТИВНИ тестови“, стои во соопштението на РФМ.

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе