СП 2021

Шпанија убедлива против Норвешка, Франција дури по продолженија ја совлада Унгарија

Шпанија лесно со 31:26 ја совлада Норвешка во дерби четвртфиналниот меч, Франција по продолженијата беше подобра од Унгарија со 35:32, а најубедливата победа ја забележа Шведска која со 35:23 беше подобра од Кипар. 

Комплетирани се четвртфинлните двојки на Светското првенство, познати се четирите селекции кои останаа да се борат за светската круна.
 
Мечот кој се очекуваше да биде понеизвесен, лесно им припадна на Шпанците кои уште во првото полувреме создадоа висока предност која ја одржуваа за конечнии 31:26.
 
Малку фалеше Франција од готово да направи вересија иако на стартот од мечот имаа негатива и од шест гола разлика. Во финишот водеа со три предност, но дозволија Унгарија да направи серија од 3-0, да израмни на 30-30 и да се избори за продолженија. Но во дополнителниот период Французите покажаа дека се поквалитетни и лесно победија со 35:32.
 
Најубедлива во четвртфиналнте дуели беше Шведска која го совлада Катар со 35:23.
 
Полуфинални двојки СП:
 
Данска - Шпанија 
Шведска - Франција
 

Богатите држави мораат веднаш да донираат вакцини против ковид-19 на загрозените држави. 

повеќе

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе