СП 2019

Шпанија тргна со убедлива победа над Бахреин

Селекцијата на Шпанија го победи Бахреин со убедливи 33:23 со што се комплетира првото коло од Групата Б во која е и нашата репрезентација. 

Како што и се очекуваше, Шпанците немаа никакви проблеми на денешниот дуел. И во двете полувремиња направија по идентични пет голови разлика, првото го добија со 16:11, на крајот триумфираа со 33:23.
 
Соле со седум голови беше најефикасен во составот на Шпанија, Алекс Душебаев постигна пет колку што даде и Гвардиола. Хабиб и Алсајад дадоа по седум голови за Бахреин.
 
Со овој натпревар е комплетирано првото коло во групата Б. Претходно ние ја совладавме Јапонија со 38:29, а Хрватска го победи Исланд со 31:27.
 
Во второто коло кое се игра во недела ние играме со Бахреин, Хрватска се среќава со Јапонија, а дербито е меѓу Шпанија и Исланд.

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе

Денес, кандидати за политички функции се луѓето. Утре, тоа ќе го прават интелигентни машини. И, тие може и ќе победуваат, како што расте незадоволството на граѓаните од човечките политичари.

повеќе

Еден од начините на промовирање подобри меѓуетнички односи помеѓу децата е овозможување подолготраен контакт помеѓу нив што ќе овозможи создавање значајни индивидуални врски помеѓу децата.

повеќе