ЕП 2020

Шпанија продолжува перфектно, овој пат ја победи Австрија

Шпанија извојуваше лесна победа над домашната селекција на Австрија и ја забележа петтата победа по ред на Европското првенство. 

Шпанија одигра лесен меч против Австрија иако резултатот од првото полувреме беше неизвесен. Домаќините се држеа во мечот само затоа што Шпанците играа релаксирано со сите ракометари со кои располагаа.
 
Првиот дел го добија Шпанците со 17:16, вториот беше значително понеефикасен, конечниот резултат беше 30:26.
 
Поранешниот Вардарец, Македа беше најефикасен со шест погодоци, во составот на Австрија Божовиќ и Фримел постигнаа по четири.
 
Претходно Белорусија со 28:25 ја совлада Чешка.

Повлекувањето на Обединетото кралство од ЕУ (Брегзит) е правен потфат без преседан во историјата на правото.

повеќе

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе