ЕП 2020

Шпанија и Хрватска одат во полуфинале, Германија ќе се бори за петтото место

Шпанија се приклучи на Хрватска во полуфиналето откако со убедливи 37:28 ја победи Белорусија, Германија ја растури домашната селекција на Австрија совладувајќи ја со 34:22. 

Шпанија и Хрватска со перфектен скор ќе влезат во последното коло во кое во меѓусебен дуел ќе се борат за првата позиција во групата.
 
Шпанците со лесен триумф над Белорусија од девет разлика го потврдија пласманот во полуфиналето кој претходно го завери и Хрватска откако ја совлада Чешка со 22:21.
 
Соле и Фернандез постигнаа по седум голови за Шпанците, Македа реализираше шест, Душебаев пет. Во составот на Белорусија најдобар беше Валипау со осум погодоци.
 
Германија ја декласираше Австрија совладувајќи ја со 12 голови разлика. Селекцијата која си поигра со Македонија овој пат беше убедливо поразена.
 
На коло пред крајот Германците ја освоија третата позиција во групата и ќе се борат за петтото место на Европското првенство.

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе