„Црвено-црните“ со триумф пред својата публика за два од два

Шоу на Вардар во второто полувреме за убедлива победа над Порто

Со одлична игра во второто полувреме Вардар го победи Порто со 32-27 во првиот домашен натпревар од Лигата на шампионите оваа сезона.

По стартниот триумф против Монпелје, Вардар победнички го реши и вториот предизвик откако во гласната сала Јане Сандански бодрен од своите навивачи го победи Порто.

Шампионот на Македонија и Европа не го почна најдобро натпреварот, тимот на Писонеро како да го потцени противникот и за кратко време Порто направи предност од три гола разлика. Вардар полека се консолидираше, успеа да ја анулира негативата и да поведе со два гола разлика, 10:8.

Но кога сите помислија дека кризата е надмината, следуваше најлошиот период на „црвено-црните“. Порто направи неверојатна серија од 6:0 и поведе со 14:10. До крајот на полувремето Вардар успеа да намали, на одморот се замина со 14:16.

Одморот добро му дојде на Вардар, во второто полувреме го видовме она вистинското од европскот шампион. Вардар почна да игра многу посериозно и брзо ја анулираше негативата од два разлика.

Голманот Кугис со неколку одлични интервенции им даде ветар во грб на соиграчите кои почнаа да го дробат противникот. За брзо време стигнаа и до предност од седум гола. Рутински го привршија мечот за победа од 32:27.

Најефикасни во составот на Вардар беа Криштопанс и Чипиќ со по седум гола, по пет постигнаа Дибиров и Шишкарев. Кај Порто, Бранкињо беше најдобар со шест голови.

Ајде од понеделник да се посветиме сериозно на „носење на Европа" во нашата држава.

повеќе

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе