СП 2019

Шоу на Митревски, Македонија има еден негатива против Шпанија на полувремето

Македонската репрезентација губи со 13:12 од Шпанија по првото полувреме, Никола Митревски има фантастично полувреме со 11 интервенции, но во нападот промашивме многу зицери.

И покрај тоа што промашивме повеќе пати од идеални позиции, Македонија покажа одлична игра против Европскиот шампион. Можевме да водиме со повеќе голови разлика, но на полувремето губиме со еден.

Нашите ракометари имаа совршен почеток на мечот, водевме со 6-3 и имавме напад за четири гола предност, но Кузмановски биеше над голот. Следуваа минутите на Шпанија, тие направија серија од 5-1 и дојдоа до првото нивно водство.

До одморот репрезентациите се менуваа во водство, на полувремето се замина со предност на Шпанија од 13:12.

Никола Митревски има 11 одбрани, тој е јунакот на полувремето, Кире Лазаров даде пет голови, Манасков три.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе