Европска лига

Серафимов: Имаме огромна желба да напредуваме, против Фиверс ќе го покажеме тоа

Металург денеска му гостува на АОН Фиверс во меч од Европската лига, Мартин Серафимов верува во добро издание на македонскиот тим. 

Фото: РК Металург
Фиверс е тимот против кој Металург го освои единствениот бод досега кога во Скопје одигра 33-33. Вечерва од 20:45 се игра дуелот во Виена.
 
Металург против Чеховски Медведи се покажа во подобро издание отколку против Висла Плоцк, па Серафимов чувствува дека во тимот има напредок кој ќе биде презентиран и вечерва против Фиверс.
 
„Штета што повторно не сме комплетни, но факт е дека со враќањето на Тарабокија нашата игра се крена на едно повисоко ниво. Против Чеховски медведи имавме значаен напредок во играта, а очекувам тој тренд да продолжи и на дуелот со Фиверс. Тоа е тим составен од искусни ракометари, но верувам дека нашата желба за победа ќе биде поголема од нивното искуство и дека тоа ќе се покаже пресудно на вечерашниот натпревар“, изјави Мартин Серафимов.
 
„Не е прашање дали можеме, туку мораме да играме на високо ниво. Имаме огромна желба, да напредуваме од натпревар во натпревар и со самото тоа да се подготвуваме за домашното првенство. Се надевам дека сето тоа ќе заврши во најдобар ред, веќе надминавме бројни проблеми со изолации и со позитивни играчи, го оставаме тоа зад нас и очекувам да бидеме комплетни и во топ-форма за клучниот дел од сезоната“.
            

Легенда под Главна слика

Фото: РК Металург

 Еврообврзница во услови на најголемата светска економска криза за репрограмирање на долгот и буџетска поддршка.

повеќе

Повикот на Заев за „Влада за национален спас“ само три дена откако неговиот кабинет ја доби собраниската доверба, покажува дека таа тешко би се качила над сегашните 62 пратеници.

повеќе

Богатите држави мораат веднаш да донираат вакцини против ковид-19 на загрозените држави. 

повеќе