Куп на Македонија

Сензација: Металург го победи Вардар и го освои Купот на Македонија!

Металург е сензационален освојувач на Купот на Македонија во ракомет откако во финалето по подобро изведување на пенали го победи Вардар.

Вардар кој и оваа година е една од најдобрите четири екипи во Европа, го загуби домашниот куп од Металург. Црвено-црните беа голем фаворит во финалето, но Металург повеќе ја посакуваше победата и на крајот заслужено се радува на неа.
 
Стартот на мечот не наговестуваше изненадување, Вардар почна фуриозно со 5-0. Но Металург не падна, продолжи да се бори, дојдоа и до минус еден 12-11, но при крајот на полувремето Вардарци повторно се одлепија и на одморот се заминаа со водство од 16-12.
 
Предноста од четири разлика како да го опушти Вардар, Металург влезе многу фокусирано и со голема желба во вториот дел и направи серија од 7-2 за прво водство 19-18, а за кратко време дојде и до предност од три разлика 22-19.
 
До крајот на мечот Вардар успеа само да го изедначи резултатот, по 60 минути беше 29:29, пеналите требаше да го решат победникот.
 
Во пенал рулетот Чупиќ и Дибиров промашија од седум метри, кај Металург не реализираше само Пучник. Головите за Вардар ги дадоа Карачиќ, Поповски и Скубе. Серафимов, Токиќ, Шпенде и Танковски ги дадоа головите за тимот од Автокоманда.
 
Шпенде со девет гола беше најефикасен кај Металург, Токиќ постигна осум. Во составот на Вардар Чупиќ постигна седум гола.
 
Ова беше шеста титула за Металург во Купот на Македонија.
 
Фото: РК Металург

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе