Савевски е нов селектор на женската ракометна репрезентација

Љубомир Савевски е назначен за нов селектор на сениорската женска ракометна репрезентација, тој доби двегодишен договор од РФМ. 

Фото: РФМ
Савевски кој досега работеше како координатор на младите женски селекции, а како селектор на У21 го освои ЕХФ шампионатот во Литванија, доби и нова функција, ќе биде селектор на сениорскиот тим.
 
Тој во наредните две години покрај селекторската функција во А репрезентацијата, ќе биде и селектор и координатор на сите генерации.
 
„Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35, 59 и 60 од Статутот поради итност на донесување на одлука согласно Член 3 точка 11 “Одлука без присуство” од Законот за здружение и фондации (Сл. весник на РМ бр. 52 од 16.04.2010 год.) на ден 27.08.2021 година донесе Одлука за именување на досегашниот Координатор на женски национални селекции г-дин Љубомир Савевски за Селектор и Координатор на националните селекции во женска конкуренција.
 
Г-динот Љубомир Савевски функцијата Координатор на националните женски селекции ја извршување во време период јуни – август 2021 година на Шампионатите кои се одржуваа во Скопје и Клаипеда, каде имаше извонреден успех со генерацијата U-17 кое се одржуваше во Литванија,освојувајќи го првото место.
 
Г-динот Љубомир Савевски започнувајќи од септември 2021 година функцијата за која е  именуван ќе ја извршува за период од две години“, стои во соопштението на Ракометната федерација на Македонија.
 

Легенда под Главна слика

Фото: РФМ

Одлуките донесени од поранешната власт, како што се докажа, беа лоши.

повеќе

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе