Ристовски: Моето враќање во Вардар нема никаква врска со политиката

Борко Ристовски негира дека неговата одлука да се врати во Вардар има било каква врска со политиката и парламентарните избори кои треба да се одржат во април. 

Борко Ристовски е советник на лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицковски па многумина неговото враќање во Вардар го поврзаа со политиката, но тој го негира тоа.
 
„Моето враќање во Вардар нема никаква врска со политиката. Јас не сум политичар. Единствената причина поради која влегов во политиката е да му помогнам на спортот. Јас по природа сум револуционер, патриот, си ја сакам државата, сакам само да помогнам и тоа е тоа“, вели Борко Ристовски.
 
„Имав уште година ипол од актуелниот договор кој беше финансиски подобар и подолг, но се решив да се вратам за да му помогнам на Вардар. Имав понуди и од други екипи кои играат во ЛШ, пример Рајн Некар, но се решив за Вардар. Ова е европски шампион, во него има квалитетни играчи, големи луѓе и борци и сакам да помогнам во оваа тешка ситуација. Има уште важни натпревари во ЛШ, СЕХА и домашното првенство“.
 
„Со Вардар имав преговори уште во времето на Парондо, но тогаш не се договоривме. Не знам што ќе биде со клубот, во кој правец ќе се движи, но знам дека лошата ситуација е минимизирана. Знам дека влегле во клубот некои средства, но како ќе биде понатаму не знам. Вардар заслужува да опстојува и да функционира понатаму“.

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе