Ракомет во услови на ковид-19

РФМ го објави протоколот: Ќе се игра без публика, ќе се мери температура, тест за сите играчи пред почеток на сезоната...

Ракометната федерација на Македонија го објави протоколот за тренинзи и натпревари во услови на пандемија од ковид-19. 

Фото: РК Вардар
Додека трае пандемијата на коронавирус, ракометот во Македонија ќе се игра по посебен протокол кој го објави РФМ а го изготви заедно комисијата за заразни болести при министерството за здравство.
 
Тренинзите и натпреварите ќе се играат без публика. Сите ракометари и членови на клубовите мора да бидат тестирани најдоцна 72 часа пред почетокот на сезоната. Ќе се мери температура пред секое влегување во салата, сите ќе треба да носат заштитни маски освен ракометарите кои ќе бидат на теренот...
 
Целиот протокол може да го прочитате ТУКА.
 

Легенда под Главна слика

Фото: РК Вардар

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе