СП 2019

Раул: Видов дека немаме шанса, затоа го повлеков првиот тим

Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзалес вели дека кога на почетокот од второто полувреме Шпанија ја направи разликата, му станало јасно дека нема што да бараме на овој меч, па го извадил првиот тим за да ја зачува свежината за Исланд.

Македонија одигра одлично прво полувреме во кое требаше да има предност, но поради многуте нереализирани шанси имавме негатива од еден разлика. Но вториот дел почна шокантно за нас, Шпанија направи серија за 2-3 минути, дојде на предност од шест разлика, по што Раул Гоналзес го направи очекуваното, го повлече првиот тим од игра со цел да не се истрошат уште повеќе ракометарите кои утре треба да го носат товарат во клучниот меч со Исланд.
 
„Беше многу тешко да се игра против Шпанија. Тие ја имаат најдобрата одбрана, имаат убиствени контри и голман што брани сѐ. Требаше да бидеме етен специјални за да се носиме до крај со Шпанија. Игравме наш стил на напад, зона „7 на 6“, во првото полувреме успеавме иако Варгас беше перфектен. Во вториот дел почнавме да играме лошо, примивме три гола за 30 секунди, и тогаш решив да сменам сѐ, зашто знаев дека немаме шанса. Мораше да мислиме на утрешниот меч со Исланд, зашто немаме многу време за да се спремим“, изјави Раул на прес конференцијата по натпреварот.
 
Утрешниот меч со Исланд почнува од 18 часот.

Со потпишувањето на Преспанскиот договор се чинеше дека се отстрани единствената пречка за македонската интеграција во ЕУ и НАТО.

повеќе

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе