СП 2019

Раул одлучи кои двајца ќе одат на трибини, познат составот за дуелот со Јапонија

Раул Гонзалез го одбра 16. ракометари со кои ќе го почне Светското првенство, двајца ракометари ќе чекаат шанса во понатамошниот дел од Мундијалот. 

Македонскиот селектор се одлучи од составот да скрати еден голман и еден пивот, Златко Даскалоски и Милан Лазаревски отпаднаа.
 
Одлуката на Раул е сосема очекувана бидејќи Борко Ристовски и Никола Митревски се во прв план, а Лазаревски не ни беше планиран да патува во Минхен, но влезе во комбинација по повредата на Димитар Димитриоски.
 
Според правилата на ИХФ, Раул во текот на првенството може да направи три измени во секој момент. 
 

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе

Како граѓани на независна и суверена Република Македонија веќе се навикнавме постојано да живееме во секојдневни тензии и стресови.

повеќе