ЕП Хрватска 2018

Раул Гонзалез: Подготвени сме за добар старт на Европското првенство

Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзалез вели дека неговите ракометари се подготвени за утрешниот дуел со Словенија.

Македонија го одржа последниот тренинг пред почетокот на Европското првенство. Ракометарите ја почувствуваа салата на која утре ќе истрчаат на мегдан со Словенија.
 
Атмосферата во селекцијата е позитивна, Раул нема проблеми со повредени играчи, сите се подготвени и желни за игра, тој вечер ќе соопшти со кои 16 ќе го почне шампионатот.
 
„Дојде времето за првиот натпревар. Досега беше едно, игравме пријателски натпревари, тренинзи и сѐ беше без притисок. Сега доаѓа на ред натпреварот со Словенија, тоа е добра репрезентација, освојувач на медал од последното СП. Со почетокот на првенството доаѓа и притисокот, а кога се игра под притисок, сѐ изгледа поинаку. Но, ние сме подготвени и мислам дека ќе одиграме добар натпревар. За конечниот список, имаме уште време. Вечерва во 20:00 часот е техничкиот состанок и тогаш ќе објавиме кои 16 играчи ќе играат утре“, вели селекторот Раул Гонзалез.
 
Од Загреб: Ристе Ѓорѓиевски
 
 

Албанците сакаат да се поврзат со Илирите, Бугарите со Траките, а според нашите политичари и гласните негатори само ние немаме такво право, а за тоа има најмногу доказателства во македонскиот јазик, но и во фолклорот, носиите, архитектурата, музиката...

повеќе

Мухамед Али Џина ѝ приговараше на соседната земја зошто се нарекува себеси Индија, а не Хиндустан.

повеќе

Откочувањето на политичките кризи со помош на форматот на лидерските средби не е најдобриот начин, но засега е најуспешниот за излез од повремената политичка кратковидост.

повеќе