Лига на шампиони

Раул Гонзалез: Мора да одиграме најдобро за да ја победиме Барселона

Тренерот на Вардар, Раул Гонзалез смета дека неговите ракометари треба да одиграат најдобро во сите линии за да ја победат силната Барселона која во сабота гостува во Скопје.

По првите четири кола Вардар и Барселона имаат исто бодови во групата, европскиот шампион во „Јане Сандански“ има убава можност да победи и да им се одлепи на Каталонците.
 
Вардар ја победи Барселона во полуфиналето на фајнл-фор турнирот во Келн, тие беа подобри на Супер Глоуб.
 
„Според мене Барселона е најголемиот противник бидејќи имаат состав од искусни играчи кои знаат да играат големи натпревари. Ако сакаме да ги победиме мора да ја одиграме најдобрата одбрана, во напад да бидеме најдобри бидејќи имаат одличен голман во Де Варгас. Најдобри мора да бидат и навивачите“ - вели Раул Гонзалез.
 
„Во моментов сме еднакви на табелата, имаме исто бодови и затоа ова е важен меч. Верувам дека заедно со нашите навивачи можеме да ја победиме Барселона“.
 
„На Супер глоуб катастрофално го почнавме мечот, Барселона направи седум голови разлика, после бевме добри, но не можевме да победиме. Во Сегед покажавме дека ако играме добра одбрана, контрата функционира одлично, па најважно е да одиграме добра одбрана“.
 
Натпреварот помеѓу Вардар и Барселона се игра во сабота со почеток од 17:30.

Без оглед дали сте поддржувач или противник на претходната власт, не можете да оспорите дека таа постави сосема нови стандарди во поглед на мерките, напорите и вложувањата за да се привлечат странски инвестиции, за наши услови. 

повеќе

Ако лидерите на двете најмоќни земји во светот – САД и Кина имаат суштински разлики во начинот на кој тие гледаат на меѓународните односи, какви се изгледите за глобално зајакнување на соработката?

повеќе

Најновите случувања на релација политичка власт-граѓански сектор, повторно го отвораат прашањето за односите помеѓу овие два сегмента на општествениот живот.

повеќе