СП 2019

Раул го објави поширокиот список на Македонија за Светското првенство

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Раул Гонзалез објави поширок список на ракометари кои ќе конкурираат за настап на Светското првенство во Германија и Данска.

Раул Гонзалез објави список од 28 ракометари кои ќе се надеваат дека ќе ја поминат последната селекција за престојното Светско првенство кое од 10 јануари ќе се одржува во Германија и Данска.
 
Во составот се враќа Филип Миркуловски кои не настапи против Турција и Грција. Повратник е и неговиот соиграч од Вецлар, Јане Цветковски. Дебитант на списокот е само Милан Лазаревски од Металург. Младите Томислав Јагуриновски и Мартин Серафимов ќе конкурираат за втор десен бек покрај Кире Лазаров откако Мартин Велковски мораше повредата да ја санира со операција.
 
Македонија на Светското првенство е во група со Јапонија, Бахреин, Хрватска, Шпанија и Исланд. Првите три репрезентации продолжуваат во главната фаза.
 

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе