СП 2019

Раул: Бахреин му пружи силен отпор на Европскиот шампион, мора да бидеме внимателни

Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзалез предупредува дека натпреварот против Бахреин можеби нема да биде лесен како што очекува јавноста бидејќи противникот има квалитет кој го демонстираше против Шпанија.

По победата над Јапонија, Раул и ракометарите фокусот го ставаат на Бахрен кој е следниот наш противник. Тие синоќа загубија убедливо од Шпанија со 33:23, но беа разбиени дури во финишот од мечот. Во еден дел од второто полувреме имаа само три негатива и напад да намалат на два. Па селекторот предупредува дека нема да биде едноставно против оваа репрезентација.
 
„Совладана е Јапонија, а Бахреин ни е следниот противник. Треба добро да се подготвиме и да имаме ист пристап како на дуелот со Јапонија. Ако имаме шанса ќе имаме и успех. Мислам дека против Шпанија, Бахреин играше добро и во еден момент во вториот дел имаат негатива од три разлика и тоа против европскиот шампион, а Бахреин имаше и шанса за да намали и на два разлика. Затоа треба да имаме многу почит и не треба да се опуштиме“, вели селекторот Раул Гонзалез. 
 
„Ние цел натпревар го игравме одговорно со Јапонија, треба да внимаваме и на разликата особено кога се игра во група. Ако е потребно ние имаме сега и добра разлика. Ќе се подготвиме ќе играат најдобрите и ќе одиме чекор по чекор и треба да бидеме фокусирани на победа. Играта на Бахреин е различна од таа на Јапонија впрочем и различен тип на играчи се. Ако разликата и на следниот дуел биде истата како вчера јас ќе бидам задоволен“.
 
Натпреварот меѓу Македонија и Бахреин се игра утре (недела) со почеток од 14:00 часот.

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе

Денес, кандидати за политички функции се луѓето. Утре, тоа ќе го прават интелигентни машини. И, тие може и ќе победуваат, како што расте незадоволството на граѓаните од човечките политичари.

повеќе

Еден од начините на промовирање подобри меѓуетнички односи помеѓу децата е овозможување подолготраен контакт помеѓу нив што ќе овозможи создавање значајни индивидуални врски помеѓу децата.

повеќе