Светско првенство У19 Скопје

Ракометни надежи го почнуваат настапот на СП до 19 години кое се одржува во Скопје

Од денеска до 18 август Скопје е домаќин на Светското првенство за ракометари до 19 години, македонската репрезентација мундијалот го отвара против Аргентина.

Македонските ракометари до 19 години предводени од селекторот Данило Брестовац денеска го почнуваат настапот на Светското првенство кое ќе се одржува во Скопје.
 
Нашиот град ќе биде домаќин на 24 репрезентации кои ќе се борат за што повисок пласман на Мундијалот. Натпреварите се играат во салите „Борис Трајковски“ и „Јане Сандански“.
 
Македонија својот прв меч го игра против Аргентина со почеток од 20:30 часот во „Борис Трајковски“.
 
Нашата репрезентација е дел од групата Ц каде покрај ние и Аргентина се уште и Данска, Бахреин, Јапонија и Нигерија. Најдобрите четири од секоја група продолжуваат во осминафиналето.
 
Распоредот на натпреварите на Македонија:
 
06.08.19 Македонија - Аргентина 20:30
08.08.19 Македонија - Нигерија 20:30
09.08.19 Македонија - Бахреин 20:30
11.08.19 Македонија - Данска 20:30
12.08.19 Македонија - Јапонија 20:30
 

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе