Медитерански игри

Ракометарките со пораз го почнаа настапот на Медитеранските игри

Македонската женска ракометна репрезентација го загуби првиот натпревар на Медитеранските игри во Алжир откако денеска бевме поразени од Турција со убедливи 34-27. 

Фото: РФМ
Избраничките на Љубомир Савевски беа добри на стартот од мечот, резултатот беше 9-9 кога Турчинките почнаа да се одлепуваат, на одморот противникот имаше предност од 19-16.
 
Во вторите 30 минути сликата беше иста, Турција ја зголеми предноста и на крајот го доби мечот со 34-27.
 
Најефикасна во нашиот состав беше Кипријановска со шест голови, Џатевска постигна пет.
 
Следниот натпревар на Македонија е утре против Србија од 13 часот.

Легенда под Главна слика

Фото: РФМ

Постои нужна потреба од прилагодување на студиските програми, соодветните силабуси и наставниот курикулум на реалната потреба на пазарот на труд во државата.

повеќе

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија. 

повеќе

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе