Следен предизвик е Супер Глоуб

Ракометарите на Вардар рутински до трофејот на турнирот во Требиње

Шампионот на Македонија и Европа, Вардар без многу проблеми се радуваше на подготвителниот турнир во Требиње и го освои трофејот со триумф над Металопластика во финалето.

„Црвено-црните“ пристигнаа како фаворити во БиХ и го оправдаа статусот откако рутински тримфираа на турнирот во Требиње.

Вечерва во финалето, Вардар беше подобар од Металопластика и триумфираше со 32-28.

Шампионот на Македонија и Европа на полувремето замина со три гола предност (17-14), а на средината од вториот дел имаше и позитива од седум погодоци. На крајот дојде до мало опуштање па противникот успеа да анулира дел од предноста.

Следен предизвик за Вардар сега е настапот на Супер Глоуб во Саудиска Арабија.

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе