СП 2019

Ракометарите го одржаа утринскиот тренинг, се крои тактиката за Бахреин (ФОТО)

По синоќешната убедлива победа над Јапонија, македонските ракометари фокусот го ставаат на Бахреин, утрешниот противник против кој мора да се запишат бодовите.

 
Македонија одигра одличен меч против Јапонија и забележа убедлив триумф со дури 38 постигнати голови. 
 
Но и покрај триумфот, некои работи треба да се поправат, особено играта во одбраната која не беше на највисоко ниво. Јапонците се брзи и ниски, а со тоа и незгодни за нашата одбрана. За разлика од нив, следниот противник, селекцијата на Бахреин е повисока репрезентација со поинаков стил на гра.
 
Од денеска почна да се кова тактиката за Бахреин кој на хартија е најголем аутсајдер во групата, но иако загуби убедливо од Шпанија, му пружи силен отпор на Европскиот шампион се до финишот од мечот кога беше тотално разбиен.
 
Желбата на Раул и ракометарите е да се влезе силно во мечот, уште во првото полувреме да се создаде предност по која во вториот дел ќе може да им се даде шанса на помладите, а тие што го носат најголемиот дел од товарот да добијат одмор и да бидат свежи за клучните предизвици со европските противници.
 
Натпреварот помеѓу Македонија и Бахрен се игра утре (недела) со почеток од 14:00 часот.

Напредокот и оптимизмот што ги обележаа децениите по 2. Светска војна се гледаа во создавањето на средната класа, составена од луѓе што, иако родени во куќи со земјени подови, завршија со факултетски дипломи и добри работни места во големите градови. Поседуваа автомобили и викендички, летуваа на море и патуваа во странство без визи.

повеќе

Најголемиот предизвик на секоја земја е развојот и одржувањето на здрава популација.

повеќе

Албанија и Северна Македонија уште ќе чекаат, една година откако блокот рече дека имаат шанси за разговори за членство, вели Политико.

повеќе