Поранешен соиграч на Талески

Ракометар на Рајн Некар е заразен од коронавирус

Поранешниот соиграч на Филип Талески, ракометарот на Рајн Некар, Мадс Менсах е заразен со вирусот КОВИД-19. 

Данскиот репрезентативец е првиот ракометар од Бундеслигата кој е заразен со коронавирусот.
 
29-годишниот ракометари имал симптоми на грип по што му бил извршен тест и било откриено дека има коронавирус.
 
Тој во моментов се чувствува добро и во моментов се наоѓа во изолација.
 
Во постојан контакт сме со нашиот лекарски тим, здравственото оделение и властите, ќе направиме се што е во наша моќ да го успориме ширењето на вирусот. Свесни сме за своите обврски и одговорности во овој тежок момент. Здравјето на нашите ракометари и работници е наша примарна цел“, изјави генералната директорка на клубот, Левена Џенифер Катерман.
 

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе

Додека повеќето земји во светот се соочуваа со двојна, здравствена и економска криза, Косово преминуваше во тројна криза заради политичките случувања.

повеќе