Европска лига

Рајн Некар е пресилен за Еурофарм Пелистер, нов пораз на битолскиот тим

Еурофарм Пелистер беше немоќен на гостувањето кај Рајн Некар Левен кој ја оправда улогата на фаворит и лесно со 28:20 дојде до триумф во меч од Европската лига. 

Во третиот натпревар од Европската лига, Еурофарм Пелистер го забележа вториот пораз, овој пат беа очекувано поразени од силниот тим на Рајн Некар Левен кој во моментов е лидер во Бундеслигата.
 
Натпреварот почна рамноправно, се играше гол за гол до 4-4, потоа Рајн Некар направи серија од 3-0, се одлепи и ја сочува таа предност до крајот на првото полувреме, на пауза се замина со водство на Германците од 14-11.
 
Во вториот дел Рајн Некар ја зголемуваше предноста, највисокото водство им беше девет разлика, кое го имаа на двапати во финишот, на крајот победија со 28-20.
 
Матео Мараш со пет гола беше најдобар кај Пелистер, Периќ погоди четири пати. Во составот на Рајн Некар, Фајгел даде седум гола, Генсхајмер шест.
 
Во следното коло Еурофарм Пелистер повторно гостува, овој пат кај Тримо Требње.

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе