СЕХА лига

Прв пораз на Еурофарм Работник во СЕХА лигата, Загреб победи со еден гол разлика

Екипата на Еурофарм Работник во четвртото коло го забележа првиот пораз во регионалната СЕХА лига откако со 24:23 загуби на гостувањето кај ППД Загреб.

Еурофарм Работник одлично го почна мечот по 12 минути игра имаа водство од 7:4, но потоа следуваше серија на Загреб од 5:0 по која поведоа со два гола разлика. На полувремето се замина со нерешени 11:11.
 
Загреб подобро го отвори второто полувреме, дојде и до водство од три гола разлика кое го имаше неколку пати во мечот. На 15 минути до крајот битолскиот тим успеа да изедначи, но Загрепчани не дозволија и комплетен пресврт, на крајот славеа со 24:23.
 
Остроушко и Јотиќ со по пет гола беа најефикасни во тимот на Еурофарм Работник. Во тимот на Загреб тројца ракометари реализираа по четири пати, Шипиќ, Мраковчиќ и Хорват.
 
Следниот натпревар во СЕХА лигата Еурофарм Работник го игра во вторник кога му гостува на Мешков Брест.

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе