Поради административни проблеми

Промена на планот, ракометарите ќе пристигнат во Скопје во 20:30 часот

Нова промена на летот со кој ракометарите на Вардар треба да се вратат во Македонија, поради административни проблеми, новите шампиони на Европа ќе пристигнат на Меѓународниот аеродром Скопје во 20:30 часот.

Градот Скопје обезбеди чартер лет за ракометарите на Вардар и првичниот план беше новите шампиони на Европа да се вратат во престолнината на Македонија во 18:50 часот.

Сепак, поради административни причини летот од Келн бил на кратко одложен, па сега се очекува „црвено-црните“ херои да слетаат на Меѓународниот аеродром Скопје во 20:30 часот.

„Почитувани, заради административни причини (пасоши, документи и сл) авионот од Келн ќе полета во 18.00 часот. Слетувањето во Скопје е најавено во 20.30 часот“ – напиша градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот профил на Фејсбук.

ЕУ треба принципиелно да реагира на отворениот национал-шовинизам на бугарскиот парламент, се вели во отвореното писмо на македонски академици и професори до европретставниците во Македонија.

повеќе

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.

повеќе