Гол за паметење

„Проектилот“ на Криштопанс за крај на вечерта и ерупција во „Јане Сандански“ (ВИДЕО)

Даинис Криштопанс имаше гол за паметење против ПИК Сегед, џинот од Летонија во последните секунди испали „проектил" и предизвика ерупција во „Јане Сандански".

Вардар вечерва го „згази“ ПИК Сегед со 31-23 и направи голем исчекор кон Ф4 турнирот во Келн. Со осум погодока, Даинис Криштопанс беше централна фигура на мечот, а за неговиот гол во финишот долго време ќе се раскажува.

За крај на вечерта, џинот од Летонија испали „проектил“ од двет метри со звукот на сирената и предизвика ерупција на трибините. Овој погодок можеби ќе биде и последниот кој овој шампионски состав на Вардар го постигнал во „Јане Сандански“ во вака важен меч од Лигата на шампионите.

 

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе