Сакаат да го задржат стратегот но...

Претседателот на Кјелце: Доколку Урош Зорман реши да оди во Вардар, нема да му стојам на патот!

Првиот човек на Кјелце, Бертус Сервас вели дека сака да го задржи Урош Зорман но додава дека нема да му стои на патот доколку стратегот реши да седне на тренерското столче на Вардар.

Шампионот на Македонија и Европа е во потрага на нов тренер откако Роберто Гарсија Парондо си најде нов ангажман во периодот кога се чинеше дека клубот се распаѓа.

Оваа недела се појавија гласини кои велеа дека Урош Зорман, кој во моментов е асистент на Талант Душебаев во Кјелце, е желба на „црвено-црните“.

Претседателот на Кјелце, Бертус Сервас вели дека сака да го задржи стратегот но во исто време додава дека нема да му стои на патот доколку тој реши да го превзеде кормилото на Вардар.

„Се надевам дека Урош ќе остане. Оваа недела ќе знаеме повеќе. Се молам дека ќе остане со нас. Има договор до 2022 и мислам дека договорите треба да се почитуваат. Сепак, разбирам дека ова би била голема можност за Урош, да стане прв тренер на Вардар и затоа нема да му стојам на патот ако сака да замине“ – вели Сервас.

Првиот човек на клубот од Полска исто така додаде дека нема да го ангажираат ракометарот на Вардар, Сташ Скубе и покрај тоа што со месеци се обидуваа да го донесат во своите редови.

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе