Објавена листа со топ 12 трансфери

Преселбата на Карачиќ од Вардар во Кјелце е трансфер на сезоната според ЕХФ (ВИДЕО)

Европската ракометна федерација состави листа од најдобрите 12 трансфери, на врвот е преселбата на Игор Карачиќ од Вардар во редовите на Кјелце.

По седум години престој во Вардар, Игор Карачиќ реши да започне нова авантура. Хрватот од Скопје и Македонија се опрости со нова титула во Лигата на шампионите и МВП признание на Ф4 турнирот во Келн.

Тој кариерата ќе ја продолжи во Кјелце, и неговата преселба во Полска е трансферот број 1 според ЕХФ.

Покрај Игор Карачиќ, во топ 12 листата се најдоа и Рожерио Мораеш, кој од Вардар се сели во Веспрем, како и Вуко Боразан, кој исто така потпиша за унгарскиот првак.

Место има и за поранешниот вардарец Лука Циндриќ, кој заминува од Кјелце и ќе ја засили Барселона.

Најдобрите трансфери за сезоната 2019/20 може да ги видите ТУКА.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе