Супер глоуб

Познат распоредот за Супер глоуб, Вардар веројатно против Кил ќе игра во полуфиналето

Вардар го доби распоредот за неофицијалното светско клупско ракометно првенство, само ако се случи големо изненадување нема да игра против Кил во полуфиналето од Супер глоуб.

Вардар во четвртфиналето ќе го чека подобриот од дуелот меѓу Њујорк од САД и Ал Мудхар од Саудиска Арабија. Со кој и да игра европскиот шампион ќе биде огромен фаворит и се очекува сигурен пласман во полуфиналето.
 
Кил како клуб кој игра со посебна покана на турнирот, ќе се сретне прво со Сиднеј, а потоа ќе игра со Замалек од Египет. И во двата натпревари Германците се големи фаворити. Ако не се случи сензација во полуфиналето ќе играат Вардар против Кил.
 
Во другите четвртфинални мечеви Барселона игра против Ал Духаил од Катар, а Ал Вехда од Саудиска Арабија се среќава со Таубате од Бразил.
 
Во оваа половина од ждрепката, Барселона не би имала никаков проблем да дојде до финалето каде би го чекала некој од Вардар и Кил.
 
Мечевите се играат од 27 до 31 август.
 
Супер глоуб четвртфинале:
 
Вардар - Њујорк / Ал Мудхар
Кил / Сиднеј - Замалек
Барселона - Ал Духаил
Ал Вехда - Таубате

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе