СП 2021

Познат е распоредот на Македонија за втората фаза од СП

Македонската репрезентација со победата над Чиле се пласираше во втората фаза од Светското првенство која ја почнува веќе во среда со дуел противи Словенија. 

Во втората фаза Македонија игра прво против Словенија во среда, во петок ќе се сретнеме со Русија, а во недела ќе играме против селекцијата на Белорусија.
 
Засега пишува дека сите три меча ќе ги играме од 20:30 часот, но не се исклучува можноста тоа да биде променето со оглед на тоа дека во нашата група е и Египет.
 
Во новата група Македонија е единствената без бодови, Шведска води со четири бода, Русија има три, Египет и Словенија по два, а Белорусија има еден бод.
 
Првите две места продолжуваат во четвртфиналето.

Богатите држави мораат веднаш да донираат вакцини против ковид-19 на загрозените држави. 

повеќе

Можеби ни треба регистар на погрешни перцепции на граѓаните за криминалот и корупцијата во државата.

повеќе

Младите бараат подобар живот надвор од државата, бидејќи доаѓаат до заклучок дека приватните компании и странските организации им пружаат поголема поддршка и повеќе ги вреднуваат отколку сопствената држава.

повеќе