30 минути за заборав

Пораз од Кил, Вардар во првото полувреме даде само четири голови

Вардар одигра неверојатно лошо прво полувреме во кое даде само четири голови, на крајот поразот беше неизбежен, Кил победи во Скопје со 20-31.

Вардар го одигра најлошото полувреме досега, избраниците на Писонеро не беа свои во првите 30 минути, а тоа ги чинеше пораз во големиот дерби натпревар против силниот германски тим.

Шампионот на Македонија и Европа првиот гол го постигна дури во 10. минута и тоа од пенал, а вториот, кој беше прв од игра, дури во 20. минута. Ништо не одеше, грешки во нападите, промашувања, одбрани на голманот, „црвено-црните“ во првиот дел дадоа само четири гола и на одморот отидовме со негатива од 12 погодоци (4:16). 

Во вториот дел Вардар беше оној вистинскиот, стигнавме, во бучната сала почна да се топи предноста на Кил, дојдовме и на минуст шест, но пропуштеното во првиот дел беше многу големо за да се надополни. 

Кога избраниците на Писонеро снемаа мотивација во финишот, Кил ја врати двоцифрената предност и на крајот триумфираше со високи 20-31. 

Но и покрај високиот пораз ракометарите на Вардар со овации беа испратени од навивачите, кои пеаа долго по крајот на натпреварот. 

Тимур Дибиров беше прв стрелец во редовите на Вардар со 5 погодоци, Криштопанс постигна еден помалку, додека другите ракометарии имаа многу мал придонес. Голманот Калифа со два гола од два обиди, беше еден од поефикасните. 

Што се однесува до противникот, Пекелер со 8 погодици беше најдобар поединец, Дувњаќ реализраше 6 гола.

Стариот систем е неодржлив затоа што вродува со богатење на поединци наместо на општеството и граѓаните.

повеќе

Секој може да биде менаџер во „добри денови", но најчесто менаџерската работа не е за „добрите денови" туку постојан баланс помеѓу проблемите и можностите за оптимизирано управување на компанијата.

повеќе

Нека се соберат во Дојран, нека се договорат и нека нѐ известат. Сите други пак нека се спремаат за вистински избори во постпандемискиот период.

повеќе